Az egyik végcső bedugózva...
2011. szeptember 28., szerda
A két keverőcső
2011. szeptember 27., kedd
A keverőcsövek keverése

Ez azonban nem megoldás volt, csak kísérlet.
Nekem a 9164.1 keverőcsövem van, amely alul dúsít, met eggyel több furat van felül rajta. Ez nem jó, mondják a nagyok, ezért holnap próbaképpen beforrasztom a furatot és mérek megint AFR-t menet közben.
A középső vastagodás alatt a benzinfuratok vannak, ezek a nagy fordulati dúsítást szabályozzák, a középrész felett pedig a levegő furatok (tulajdonképpen ezek a benzinszint felett helyezkednek el), minél több van annál hamarabb kezd el bedúsulni, azaz indulni a teljesítmény rendszer.
Ez az elmélet, holnap kiderül a gyakorlat is.
Címkék:
AFR,
emulsion tube,
keverőcső
AFR megint....
Megint egy próba
Közeledünk, de még nem az igazi
2011. szeptember 26., hétfő
Az AFR műszer jó dolog!
Az AFR műszer használatával azonnal fény derült a megérzéseimre, mégpedig, hogy a motor nem jól van beállítva. Szinte el sem tudom képzelni, hogy mennyi tartalék van a motorban, hiszen ez a karburálás _nagyon_ rossz volt.
A középtartományban a rossz hang, ahol elgyengült a motor az nem elszegényedés volt, ahogy gondoltam, hanem mega_giga túldúsulás a teljesítményrendszer rámegy az alapjárati rendszerre és 10-11 AFR-t okoz. Felül, ahol az autó elindul, ott van rendes 12.7-es AFR, annak kellen végig lenni.
Ez a másfél óra az AFR műszerrel többet ért két hét hallgatódzás, gyertya vizsgálat és autókázásnál.
És nem is szegény a keverék, hanem dús, nagyon dús.
2011. szeptember 25., vasárnap
Az élet nem áll meg...
...sőt, kiszületik, ahogy kislányom tette 2011 szeptember 18-án 5:44 perckor.
A TC gyorsulás óta megnyugodtam, már nem riadok fel álmomban, hogy Karotta Hacsirokuja 7000-ig forogva visít mellettem nekem meg ég a töltéslámpám és nem merem nyomni...
Viszomt egyre jobban éreztem, pláne a tatabányai találkozó után, hogy akarburátor beállításaim még beta fázisban vannak. Középtartományban az autó erőtlen (ahhoz képest, hogy alapról mennyire megindul) és hangja csattogós, kellemetlen. Nyilvánvaló, hogy karburálni kell, mert középtartományban, a tranziens (átmeneti) rész beteg, érzésem szerint elssoványodik a keverék, ez magyarázat a 8 liter alatti fogyasztásomra is 90-100 km/h-nál is.
Viszont ez már nem olyan karburálási feladat, amelyet fülre vagy seggre (érzésre) meg lehet oldani, mert az autó gyors és erős, nem is nagyon van összehasonlítási alapom. A dolog tehát beért az egyirányú utcába: AFR műszer kell.
Az AFR műszer (air fuel ratio) a benzin-levegő keverék arányát mutatja meg, ebből látjuk, hogy a sztöchiometrikustól (14.7:1) merre felé vagyunk. Teljes gázas gyorsításhoz kell 12.7:1, állandó fojtószelepes utazáshoz meg 16-18 :1 arány, ennek mérésére kell egy széles sávú lambda szonda elektronika, amely a szonda jelét dolgozza fel.
A műszert kölcsönbe kaptam a Totalcar újságírójától Stumpf Banditól (köszönet érte!!!) én meg elkezdtem a kipufogóba beleilleszteni a gyűrűket, amelybe a szenzort be lehet csavarni. Rövidesen behegesztjük és mérünk. A jól beállított autó erősebb és kevesebbet is fogyaszthat. Stayed tuned! ;-)
2011. szeptember 10., szombat
Utolsó esély
Nem tetszik a tuning motorom.
Nem az erejével van a baj, hanem a karakterével és a hangjával. 2000-3000 között nagyon hangos, annyira, hogy zavaró ott utazni és nagyon rossz hangja van itt gyorsításkor. Utáltam pl. ma Tatabányáról hazajönni vele, rá kellett inkább a 120-ra állni, (pedig nem akartam sietni), hogy ne azt a recsegő, csattogó hangot halljam, amit nem szeretek.
Ráadásul ha 80-ról gyorsítok, akkor szinte kéri a 3. fokozatot, mert negyedikben 2000-3000 között nem csak csúnya hangja van, hanem rosszul is megy. Persze ez a rosszul megy ez nem azt jelenti, hogy úgy megy, mint egy 1.6-os, hanem azt, hogy 60-ról negyedikben elindul...aztán valahogy alábbhagy majd 3500 felett ismét megindul és onnan jó hanggal szépen húz.
Kap egy utolsó esélyt, mégpedig azt, hogy megpróbálom átfúvókázni, mert biztos vagyok benne, hogy a középtartományban beszegényedik, hiszen egyrészt alig 8 litert fogyaszt, másrészt pedig reggel, amikor indultam, még amikor a motor meg is melegedett, de kívül 15 fok volt, tüsszögött a dellorto.
Ha pedig nem sikerül jobb hangra bírni a középtartományban a motort, akkor két lehetőség van:
1, Steve Tims hengerfejek, 1776, széria tengely, 30-as venturi, ez szerintem 80-90 lóerő. Ez egy csendes, takarékos utazó motor, amivel tudok majd 120-140 között utazni.
2 Steve Tims fejek, 2110, 276-os tengely, 32-es venturi. Ez szerintem 100-110 lóerő és nagy nyomaték alul. Remélhetőleg csendes is.
Ez a motor nagyon pörgős, én nem így vezetek. Remélem kicsit meg tudom erősíteni középtartományban fúvókázással.
2011. szeptember 5., hétfő
Totalcar házi drag day



Nagyon nehezen készült el az autóm, de az eredmény nem hagy maga után kívánni valót. A sárvédők nagyon szépek, az első olajhűtő jól passzol és 30 fokban is 90 fok alatt tartja az olajat minden körülmények között, a futómű pedig tökéletes. Talán a hátsó gumit kell lecserélni, mert méretben nem tökéletes, de most nincs hozzá "kedvem".
Nagyon necces volt, hogy délben kellett elindulnom a tököli reptéren megrendezendő Totalcaros házi gyorsulási versenyre és 11: 45-kor lett kész és akkor mentem el lemosatni az autót az ócsai kézi mosóba...
Odaértem, ott voltam időben.
A gyorsulás negyed mérföldön kegyetlen dolog. A negyedmérföld elég rövid ahhoz, hogy rajtnál nagyon el kelljen rúgni, az meg igénybe veszi a motortartó bakokat és a váltó orrkúp bakját is.
A rajtok előtt mindig mantráztam magamban, hogy nem ér egy győzelem annyit, hogy ki kelljen vennem a motort bakcseréhez....ezért nem is durván rajtoltam, de persze igyekeztem keményen megindulni. A 2110-es közel 150 lóerős motor a 205-ös hátsú gumikat úgy forgatta, mintha jégen lettek volna és bizony elég impresszíven meglódult a dudukocsi.
Csak 3 esélyes ellenféllel mentem, egy V70 T5-ös Volvóval, Sipos Zoli Mazda 323 turbójával és a Nino Karotta Corolla drift és pálya autójával. Ez a két utóbbi minimális fölénnyel legyőzött, de egy másodpercig sem voltam szomorú. Egyrészt tudtam, hogy az autóm nem erre van kiélezve, ez egy túraautó, másrészt a rajtban simán benne volt még a 3 tized másodperc, amivel kikaptam, harmadrészt pedig azért 15 másodperc alatt egy négyfokozatú váltóval 143 km/h-ra gyorsulni azért nem gyenge, pláne nem egy gyárilag 50 lóerős dudukocsival.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)